Sziasztok! Ma egy újabb egyiptomi témát hoztam nektek, ami nem más mint Egyiptom 9 legfőbb Isteneinek családfája, az ÚN Héliopoliszi Enneád.
Ré, a Héliopoliszi Enneád atyja, Egyiptom főistene.
Ez a Mítosz a legnépszerűbb az egyiptomi teremtésmítoszok közül és az általánosan elfogadott az Egyiptomi vallás körében, kezdjük is el!
1. Maga a teremtésmítosz
A mítosz szerint a kezdetekben csupán az őskáosz volt, amit egyiptomi nyelven Nunnak neveznek. Nunt időnként csupán feketeségként, időnként viszont emberként ábrázolták.
A legnépszerűbb mítoszvariáció szerint egy Lótuszvirág kelyhében fogant meg Ré, az Ősi Egyiptomi Mitológia Legfontosabb, és Leghíresebb Istene.
Ha megnézzük Ré ábrázolásait, mindig ember testtel és sólyomfejjel ábrázolták, a fején az Attribútumát jelző napkoronggal. Rét akár teljesen sólyom formában is ábrázolhatták, de szinte mindig a felső képen látható módon jelenítették meg az Istenséget. Visszatérve a mítoszra, Ré ezek után belekezdett a világ teremtésébe.
Ez az a pontja történetünknek, ahol a mítoszok eléggé elborult formát öltenek. Egyes mítoszok szerint Ré köpetéből hozta létre az első isteni párost, Sut, a levegő és a béke istenét, és Tefnutot, a nedvesség, az eső és a pára istennőjét. Más mítoszok szerint azonban Ré ondójából jött létre a két isten, akik folytatták a teremtést.
Sut általában emberként ábrázolták, hieroglif jelével a fején.
Tefnut istennőt női testtel és oroszlánfejjel ábrázolták, általában egy trónuson ülve.
Ezek után a mítosz szerint az Istenek újra belekezdtek a teremtésbe. Egyszercsak Ré arra lett figyelmes, hogy gyermekei eltűntek, ezért jobb szemét életre keltette és gyermekei megtalálására küldte
Miután megtalálta Ré szeme Sut és Tefnutot, Ré annyira megörült gyermekeinek, hogy meg se köszönte életre keltett szemének, hogy felkereste őket. Emiatt a szem átalakult egy kígyóvá, ami megtámadta a napistent. Su megmentette apját, és a kígyót Ré napkorongja köré csavarta. Ezután Tefnut bejelentette, hogy terhes, így született meg az első isteni testvérpár, Geb és Nut.
Gebet emberi testtel ábrázolták, fején a Nílusi Vadlúddal, mivel a Föld istene volt és a vadludat a Föld hieroglifájával azonosították, zöld bőrrel és kígyófejjel is megjelenhet.
Nut Istennőt kék bőrrel, általában csillagos ruhában ábrázolták, fején hieroglifájával. Nut az ég istennője volt.
Nut és Geb sokat veszekedtek, mivel Nut minden nappal lenyelte az istenek gyermekeit, a csillagokat, Geb egyszer egy disznóhoz hasonlította feleséget, amivel nagyon megsértette. Apjuk, Su nagyon utálta a veszekedést ezért az egyiptomi mítoszok szerint lánya és fia közé állt, így alkotta meg az eget valamint a földet, és közötte a levegőt.
Az egyiptomi teremtésmítosz egy színes papiruszon.
Mára ennyi lett volna, remélem tetszett a bejegyzés, hamarosan folytatjuk :)