Bendegúzia

A sokszínű világ

5 Egyiptomi Isten 2. rész

Adjety: Az egyik legkorábbi Egyiptomi Istenség, a búza és a háború istennőjeként tisztelték az óbirodalomban. Temploma és legfőbb kultuszhelye Szakkara, de kultuszának végét Ozirisz és Ápisz felemelkedése jelentette Szakkarában.

anat_goddess.png

 

Ammit: Ammit vagy Ammut félelmetes Istennő, de inkább mitológikus értelembe vett démon. Teste félig medve, félig oroszlán, félig krokodil

1200px-ammit_svg_1.png

 

Ammit az Egyiptomi Utolsó Ítéletnél kulcsfontosságú szerepet játszott. Az egyiptomi hitvilág szerint a halottnak a halála után több mint 1000 próbán kell átlépnie a túlvilágon. Ez volt az utolsó ÚN Ré előtti próba (Ré az Ókori egyiptomi világ főistene) A próba lényege hogy a halottat Hórusz a háború Istene vezeti be a bűn és az örök élet termébe ahol Maat az Igazság istennője, Anubisz a halál istene, Thot a bölcsesség istene és Ammit áll. Anubisz a halott szívét ráhelyezi az igazság mérlegére a másik oldalra pedig Maat tolla kerül, eközben Thot mindent jegyzetel. Ha a szív nehezebb mint a toll, akkor Ammit felfalja a lelket, de ha könnyebb vagy egyenlő akkor az egyiptomiak szerint örök életre nyer. Ezzel a mítosszal akarták arra buzdítani az embereket, hogy ne kövessenek el bűnt

12848.jpg

Ammit és Thot az A'ani papiruszon.

 

Amentet: Amentet vagy Imentet is alvilági istennő volt, rendkívül fontos szerepet játszott az egyiptomi hitvilágban. Amentetet gyönyörű nőként ábrázolták fejdísszel a fején, mely egy hieroglifa, jelentése Kelet vagy  A Keleti szél. Amentet a keleti határ és a jó szelek istennője volt. Azért volt rendkívül fontos mert a vallás szerint ő üdvözölte a halottat a túlvilágon. 

hathor_mistress_of_the_west_svg_1.png

 

Ámon: Ámonnak többféle neve is fennmaradt, mint például: Amun, Amun-Ra, Ámon-Ré és Ámon-Hapi. Legnépszerűbb neve azonban Ámon. Ámon kezdetekben Théba városának Főistene volt, a Thébai Istenháromság feje, feleségével Muttal és gyermekükkel Honszhuval együtt. Azonban az óbirodalom bukása után az Ámon-papok népszerűsíteni kezdték őt és ezzel kialakult Ámon-Ré az új napisten kultusza.

amun_svg_1.png

 

Ámont az Ámon-Ré korszak előtt  emberibb formában ábrázolták, emberi bőrrel és gabonával a fején ami a termékenység és a Nílus thébai ágának gazdagságát szimbolizálta.

 

Ámon-Ré kultusza Ré, az ősi sólyomfejű napisten és Ámon, a Thébai termékenység istenének összeolvasztásával kezdődött. Ámon-Ré kultusza végül csak 3 dinasztián át ívelt, utána már Ré volt megint a középpontban. Addig viszont a sólyomfejű Isten és családjának kultusza teljes mértékben átalakult.

1200px-amun-ra_post_amarna_mirror_azure_skin_color_svg_1.png

Ámont az Óbirodalom bukása után Kék bőrrel és Napkoronggal a fején ábrázolták, hogy kihangsúlyozzák a hatalmát. Ebben a formában hívjuk őt Ámon-Rének.

 

Az Ámon papok igen korruptak voltak és behatoltak a fáraó palotájába. Egy kis pénzért akármit megtettek. III. Amenhotep építette a Karnak templomot mely a világ 3. legnagyobb vallási épülete.

amun_ram_statue_at_karnak_temple_in_luxor.JPG

Szfinxek sorozata szegélyezi a Karnak templomot. A kosfejű Szfinx Ámon-Ré egyik inkarnációja volt.

 

Az Ámon kultusz végül IV. Amenhotep másnéven Ekhnaton uralkodásával ért véget, aki az egyistenhitet hirdette a napkorong, Aton formájában. Fia, Tuthankhamun pedig visszatért a gyökerekhez és az ország újra Rét kezdte el imádni, Ámon kultusza pedig csak Théba városának maradt meg.

 

Anat: Anat kevésbé ismert istennő volt, főleg a Sínai-félsziget területén imádták. Anat egy Asszír eredetű istennő, de a keleti népek bevitték Egyiptomba. Az Óbirodalom és az Asszírok üldözésével végleg kihalt a kultusza, de a mai Irak és Szíria területén még Kr.u 720-ban is imádták.

nut-egyptian-sky-goddess.jpg

 

süti beállítások módosítása