Anubisz: Anput, Inpu vagy Ibeppu, görögösített nevén Anubisz az egyik, ha nem a legismertebb egyiptomi istenség. Anubisz kultusza egész Egyiptom területén virágzott, ami ritkának számított. A héliopoliszi Istencsalád egyik tagja, apja Ozirisz, anyja pedig Neftisz istennő. Érdekes története van Anubisz születésének, ugyanis a mítosz szerint Ozirisz összekeverte feleségét Íziszt, Ízisz húgával Neftisszel és így született meg az isten. Neftisz ezután egy nádasba rejtette a gyermeket, hogy megvédje férje, Szét haragjától. Ezután Ízisz találta meg Anubiszt és Ozirisszel együtt közösen nevelték fel. Anubisz ott volt azon a bizonyos ünnepségen, amikor Szét csellel megölte Oziriszt (ha nem hallottál még volna róla, olvasd el a Héliopoliszi Enneád 2. rész című bejegyzést).
Anubisz eleinte a halál és a balzsamozás, valamint a múmiák istene volt. Azonban az Ozirisz-kultusz fellendülésével Anubiszt már csak a halál uraként tisztelték Egyiptom szerte. A piramisszövegekben, úgy tesznek róla említést, mint az elkerülhetetlen halál Istene, aki eljön a halott lelkekért. Az Egyiptomi papok a balzsamozáskor, sokszor sakál álarcot vettek fel, hogy ezzel szimbolizálják Anubiszt. Ez a tradíció az Ozirisz-kultusz elterjedése után is megmaradt.
Anubisz a második részben említett utolsó próbánál is jelen van, mint aki a mérleget kezeli. Ha még nem olvastad el azt a cikkem, akkor elmondom, hogy mit jelent az Egyiptomiaknál a halál utáni élet. Ha valaki elhunyt utána a túlvilágon ébred, ahol több mint 1000 próbán kell mindenkinek átmenni. Az utolsó a legfontosabb az ÚN Ré előtti próba (Ré az Ókori Egyiptomi világ legfontosabb istene). Itt egy hatalmas teremben ott van Hórusz, aki a halottat kíséri végig az összes próbán, Maat az igazság istennője, Anubisz, a halál istene, Toth az írás és a bölcsesség istene, valamint Ammit, egy antropomorf démon. Anubisz előtt egy mérleg van és a mérleg egyik felére az elhunyt szíve a másik felére, Maat az igazság istennőjének tolla kerül, ha a szív nehezebb mint a toll (azaz az igazság) akkor Ammit felfalja a lelket, de ha könnyebb a szív, mint a toll (vagy egyenlő súlyú) akkor az elhunyt bemehet az örök életbe a mitológia szerint. Anubisz egyébként olykor finoman hozzáér a mérleghez, hogy biztosan ne kerüljön az elhunyt szíve rossz helyre.
Anubisz ábrázolása a legtöbb esetben ember testű és sakál fejű istenség, de megjelenhet sakál vagy vadkutya, illetve teljesen kutya formában is. Az ő későbbi kultuszhelye Külöpolisz, amely görögül kutyavárost jelent, utal az istenség ritkábban ábrázolt formájára, amikor teljesen állat formában jelent meg.
Anput: Ritkán említett istennő, Anubisz női megfelelője, csak egyes koporsószövegekben tesznek róla említést, mint Anubisz támasza, vagy a balzsamozás istennője.
Apóhisz (Apep): Apóhisz, a kígyódémon az egyiptomiak sátánja. Az őskáoszból, a Nunból jött létre, és gyakorlatilag Ré fia, mivel ő teremtette meg. Azonban Apóhisz elkezdte az embereknek mondani hogy rosszat tegyenek, ezért nagyon népszerű lett az emberek körében. Ez egyátalán nem tetszett a többi istenségnek, ezért tanácskozni kezdtek, mert biztosak voltak benne, hogy Apóhisz át akarja venni a hatalmat az istenek trónja felett, és Egyiptom egyeduralkodója akar lenni.
És ez így is lett. Apóhisz egy óvatlan pillanatban megtámadta Rét, a napistent és egy hatalmas csata után Ré leküldte őt az alvilágba. Azonban Apóhisznak továbbra is szerepe maradt. A Ré bárkája mítosz szerint a Napisten éjszaka az alvilágba megy le, ezért nem süt a nap. Ezután Ré minden éjszaka megküzd Apóhisszal, ahol Szét isten segít neki a harcban, és az egyiptomiak szerint, hogy ha másnap felkelnek, akkor az azt jelenti hogy Ré megint legyőzte Apóhisz démont.
Atum: Atum egy különleges istenség, ugyanis ő a napisten esti formája. De pontosan ez mit is jelent? Megint szóba kerül a Ré bárkája mítosz, ahol a napisten 3 formában jelenik meg a nap közben. Hajnalban szkarabeusz formában jelenik meg, és felgörgeti a napot az égre, őt hívják Kheprinek, vagy Hepernek. A nap legnagyobb szakaszában sólyom fejjel, ember testtel, fején napkoronggal jelenik meg, az ő neve ilyen formában Ré. És most jön képbe Atum, aki az esti, naplementi forma.
Leginkább fáradt öregemberként ábrázolták, de ember testtel és kos fejjel, esetleg kék bőrrel is megjelenhetett.
Banebdjedet: Banebdjedet Felső-Egyiptomban volt tisztelt istenség, Khnum isten egyik aspektusa volt, leginkább Asszuán környékén imádták. Ábrázolásain négyfejű kösként, vagy emberként négy kos fejjel jelent meg.